ל. רון האברד | פרופיל ביוגרפי

הגשר אל
חופש רוחני

הנתיב השלם של התקדמות רוחנית בסיינטולוגיה מתואר באמצעות הגשר של סיינטולוגיה. הוא מציג את הצעדים המדויקים של אודיטינג והכשרה שבהם אדם חייב ללכת כדי להגשים את הפוטנציאלים הטבעיים שלו. בגלל שהגשר מתואר בצורה הדרגתית, ההתקדמות מסודרת וניתנת לחיזוי. אם המושג הבסיסי הוא עתיק – נתיב על פני תהום של בערות אל מישור גבוה יותר – מה שהגשר מציג הוא חדש לגמרי: לא איזשהו רצף צעדים שרירותי, אלא האמצעי המעשי ביותר להשיב את מה שמר האברד תיאר בתור "העצמי הנצחי והתמידי לעולם ועד".

"אם לא יהיה שינוי נרחב בתרבות של האדם כפי שהיא מקרטעת כיום, האדם לא יהיה כאן עוד הרבה זמן ..."
– ל. רון האברד

חלק חשוב מהעיסוק בסיינטולוגיה הוא הלימוד של עבודותיו של ל. רון האברד שמתארות את האופי הרוחני של האדם ואת העקרונות הבסיסיים של החיים. עם זאת, אם סיינטולוגיה מייצגת את הנתיב לשאיפות הרוחניות הגבוהות ביותר של האדם, יש לה גם משמעות רבה לקיום היותר עכשווי שלו – למשפחתו, לקריירה שלו ולקהילתו. העובדה הזו היא קריטית להבנת הפילוסופיה של סיינטולוגיה והיא למעשה כל מהותה של סיינטולוגיה: לא דוקטרינה, אלא הלימוד והטיפול בנפש האדם ביחס לעצמה, לחיים אחרים ולעולם שבו אנחנו חיים. מבחינה זו, העבודה של ל. רון האברד מקיפה את הכול. "אם לא יהיה שינוי נרחב בתרבות של האדם כפי שהיא מקרטעת כיום", הוא הכריז באמצע שנות ה-60, "האדם לא יהיה כאן עוד הרבה זמן ..." כסימנים של אותה התדרדרות, הוא דיבר על תסיסה פוליטית, ריקבון חברתי, אלימות, לאומנות, בערות וסמים. ל. רון האברד הקדיש את רוב שנותיו האחרונות לפתרון בעיות אלה. ואומנם, בראשית שנות ה-70 ייתכן שחייו הותוו ישירות על פי מחקרו למציאת פתרונות למשברים תרבותיים של שלהי המאה ה-20.

העובדה שבסופו של דבר הוא הצליח מוכחת על-ידי הצמיחה האגדית של דיאנטיקה וסיינטולוגיה: יש עכשיו יותר מ-8,500 ארגונים ב-165 מדינות שמשתמשים בטכנולוגיות שונות של דיאנטיקה וסיינטולוגיה. היא מוכחת על-ידי הר השבחים לעבודתו של ל. רון האברד – הכרזות רשמיות ותעודות הוקרה שימלאו כרכים שלמים, פשוטו כמשמעו, מגופים מחוזיים, לאומיים ובינלאומיים. היא מוכחת על-ידי עצם ההיקף של השפעתו העולמית: עם כ-200 מיליון עבודות פילוסופיות שנקראות באופן קבוע כמעט בכל ארץ בכדור הארץ, שום פילוסוף בהיסטוריה אפילו לא מתקרב לפופולאריות שלו. כמו כן, היא מוכחת על-ידי כל מה שנכלל באתר זה, לרבות העובדה הבסיסית שרבות כל-כך מאמיתות היסוד של סיינטולוגיה מהוות היום חלק מהמארג החברתי. אבל בעיקר היא מוכחת על-ידי המימוש הבלתי פוסק של מילים אלה מאת ל. רון האברד:

"תרבות ללא אי-שפיות, ללא פושעים וללא מלחמה, שבה בעלי היכולת יכולים לשגשג ולאנשים הגונים יכולות להיות זכויות, ושבה אדם חופשי לצמוח לעבר פסגות גבוהות יותר, אלה יעדי הסיינטולוגיה".