ל. רון האברד | פרופיל ביוגרפי

מבוא

ל. רון האברד העיר פעם שיש רק שני מבחנים שיעידו על כך שמישהו חי היטב: האם הוא עשה את מה שהתכוון לעשות? והאם אנשים היו שמחים שהוא חי? כעדות לשאלה הראשונה עומד המאגר המלא של עבודת חייו, הכולל יותר מ-12,000 עבודות כתובות ומ-3,000 הרצאות מוקלטות של דיאנטיקה וסיינטולוגיה. כעדות לשאלה השנייה עומדים עשרות מיליוני האנשים אשר חייהם השתפרו בצורה משמעותית מכיוון שהוא חי. אלו יותר מ-28 מיליון התלמידים שיכולים לקרוא עכשיו מצוין בזכות תגליותיו של ל. רון האברד בתחום החינוך; אלו מיליוני הגברים והנשים אשר חייהם נקיים מהתמכרות לסמים בזכות פריצות הדרך של ל. רון האברד בגמילה מסמים; אלו 100 מיליון האנשים שהתקנון המוסרי החילוני נגע לליבם; ואלו גם המיליונים הרבים אשר רואים בעבודתו את אבן הפינה הרוחנית של חייהם.

"ראיתי את החיים מראש פסגתם ועד לתחתית ומהתחתית למעלה. אני יודע איך הדברים נראים משני הכיוונים. ואני יודע שיש חוכמה ושיש תקווה."
 – ל. רון האברד

למרות שהוא ידוע בעיקר בגלל דיאנטיקה וסיינטולוגיה, אי אפשר לקטלג את ל. רון האברד באופן כזה פשוט. חייו היו מגוונים מדי, השפעתו היתה רחבה מדי. בדרום-אפריקה, ישנם אלו מבני שבט הבנטו, למשל, אשר לא יודעים מאומה על דיאנטיקה וסיינטולוגיה אך מכירים את ל. רון האברד המחנך. כמו כן, פועלי מפעל מאלבניה שמכירים אותו רק בזכות תגליותיו האדמיניסטרטיביות; ילדים בסין שמכירים אותו רק בתור הסופר של התקנון המוסרי, וקוראים בתריסר שפות שמכירים אותו רק בזכות הרומנים שלו. אז לא, ל. רון האברד אינו אדם שקל לקטלג אותו והוא בהחלט אינו מתאים לתפיסות המוטעות של "מיייסד דת" כדמות מנוכרת ומהורהרת. יתר על כן, ככל שלומדים להכיר אדם זה והישגיו, ניתן להסיק שהוא היה מסוג האנשים שיכלו להביא לנו את סיינטולוגיה – הדת העיקרית היחידה שנוסדה במאה העשרים.

הדברים שסיינטולוגיה מציעה הם הדברים שאפשר לצפות מאדם כגון ל. רון האברד. כי הם לא רק מציעים גישה ייחודית לשאלה הכי בסיסית שלנו – מי אנחנו? מאיפה הגענו ומה הגורל שלנו? אלא הם גם מציעים טכנולוגיה ייחודית למודעות רוחנית גדולה יותר. אז איך היינו מצפים לאפיין מייסד של דת כזאת? ברור שהוא יצטרך להיות גדול מהחיים, אוהב אדם, אדם שאנשים אהבו אותו, כריזמטי ובעל יכולת עצומה בהרבה מאוד תחומים – כל הדברים שמתארים את ל. רון האברד במדויק.

העובדה היא שגם אם מר האברד היה עוצר אחרי אחד מהישגיו הרבים, הוא עדיין היה מפורסם היום. לדוגמה, עם 46 מיליון עבודות סיפורת שנמצאות בתפוצה, לרבות רבי-מכר מונומנטליים כגון 'שדה קרב ארץ', 'פחד' והסדרה 'משימה ארץ', אין ספק שמר האברד הוא אחד הסופרים המפורסמים ביותר והנקראים ביותר בכל הזמנים. הרומנים שלו זכו בכמה מהפרסים הנחשבים ביותר בתחום הספרות, ובצדק רב הוא תואר בתור "אחד הסופרים הפורים והמשפיעים ביותר במאה העשרים".

ההישגים המוקדמים שלו מרשימים באותה מידה. בתור טייס פעלולים בשנות ה-30 הוא היה ידוע בתור "פלאש" ושבר שיאים מקומיים בטיסת דאון רציפה. בתור המנהיג של משלחות מחקר, הוא זוקף לזכותו את המשלחת המינרלוגית הראשונה לפוארטו ריקו שהושלמה מאז שהיא הפכה לטריטוריה של ארה"ב והכתבים שלו בתחום הניווט עדיין משפיעים על המדריכים הימיים של קולומביה הבריטית. הניסויים המוקדמים שלו בניווט בעזרת רדיו הפכו להיות הבסיס למערכת הניווט למרחקים ארוכים (Loran). ובתור צלם כל חייו, העבודות שלו הוצגו בגלריות בשתי יבשות, כאשר רוב הצילומים שלו מוצגים בתערוכות ניידות וקבועות שעדיין מושכות עשרות אלפי מבקרים בכל שנה.

בין תחומי מחקר אחרים, מר האברד פיתח וערך בקודיפיקציה טכנולוגיה אדמיניסטרטיבית שמשתמשים בה ביותר מ-200,000 ארגונים ברחבי העולם, לרבות תאגידים רב-לאומיים, קבוצות צדקה, מפלגות פוליטיות, בתי-ספר, מועדוני נוער וכל סוגי העסקים הקטנים שניתן להעלות על הדעת. כמו כן שיטות הלימוד המפורסמות של מר האברד נמצאות בשימוש על-ידי יותר ממאה אלף מחנכים, בעוד שתוכנית הגמילה מסמים שהוא פיתח הוכיחה את עצמה כיעילה פי חמישה מתוכניות דומות.

"אם הדברים היו ידועים ומובנים מעט טוב יותר, היינו כולנו יכולים לנהל חיים מאושרים יותר."
 – ל. רון האברד

עם זאת, עד כמה שדברים אלה מרשימים, שום תיאור של חייו של ל. רון האברד לא שלם בלי להזכיר את הדבר שהפך לעבודת חייו: דיאנטיקה וסיינטולוגיה. התנועה הכי יעילה בעולם לשינוי חיובי, דת הסיינטולוגיה, מייצגת חופש רוחני עבור מיליוני אנשים ברחבי העולם. הם מגיעים מכל שכבות החיים, מכל התרבויות ומכל הרבדים בחברה. בנוסף, כאשר מדברים על התגליות של ל. רון האברד בתחום המיינד האנושי ונפש האדם, מדברים על הבסיס הפילוסופי של כל הדברים שהוא השיג: חינוך טוב יותר, ערים ללא פשע, קמפוסים ללא סמים, ארגונים יציבים ואתיים והתחדשות תרבותית דרך האומנות – כל הדברים האלה ועוד רבים אחרים התאפשרו בזכות פריצות הדרך שנכללות בדיאנטיקה ובסיינטולוגיה.

הפרופיל הביוגרפי שלהלן נועד לספק הבנה כלשהי לגבי ל. רון האברד והישגיו בתחומים הרבים שבהם הוא עסק. בהתחשב בעובדה שהוא תמיד שפט עד כמה רעיון הוא מוצלח על סמך המעשיות שלו, דבר זה מודגש לאורך כל הדרך. עם זאת, בהתחשב בכמות הדברים שהוא השיג – בתור סופר, מחנך, הומניסט, אדמיניסטרטור ואומן – שום תיאור לא יכול להיות שלם. אחרי הכול, איך אפשר לתאר בכמה דפים את ההשפעה של מישהו שנגע עמוקות בכל-כך הרבה אנשים? אף על פי כן, פרופיל תמציתי זה של האדם והישגיו מוצג ברוח הדברים שהוא עצמו אמר: "אם הדברים היו ידועים ומובנים מעט טוב יותר, היינו כולנו יכולים לנהל חיים מאושרים יותר".